Announcing a Turkey And Syria Earthquake Relief Compilation with Müstesna Records

 
RELIEF COMP_assets-1
Music
 

On February 6, 2023 Turkey and Syria were struck by two massive earthquakes (7,7-7,6) in one day. The severity of the earthquake, the size of the area, the demographic and the large number of people being caught unprepared, combined with the harsh weather conditions dramatically heightened the effects of this disaster.

Since then a lot of local and global efforts have been put together to gather and transfer urgent help to the area, however, these efforts are unfortunately inadequate in the face of the size of this catastrophic event.

In a bid to help our country and its neighbours, Müstesna Records (TR) have decided to put together a relief compilation in collaboration with Ransom Note on their Dance Music From Planet Earth compilation label (UK).

 

As of now 48 artists from around the globe have contributed some of their beautiful work. The compilation will be released in two parts with the first part shared on Wednesday 1st March. If we all unite as music listeners, nightlife enthusiasts and all those in between, we will be stronger in size and strength.

Music brings us all together, regardless of our geographic location. We hope that everyone falling under this roof believes in sharing beautiful collective memories, as well as tragedies.

Please help us support the ones who believe that they are part of a global collective family so we can come together on better days…

SUPPORT THE COMPILATION HERE

The money raised from this campaign will be donated to birkirabiryuva.org (TR) and Molham Team (Syria).

TR:

Türkiye ve dünyadan tüm müzikseverlere!

Türkiye ve Suriye, 6 Şubat 2023’de iki büyük depremi (7,7-7,6) aynı gün yaşadı. Depremin şiddeti, gerçekleştiği alanın genişliği, bölgenin demografik kalabalıklığı, hazırlıksız yakalanmanın getirdiği organizasyonluk; sert mevsim şartlarıyla birleşince yıkımın etkisi daha da arttı. Aradan geçen sürede tüm bu olumsuzluklara rağmen dünyadan ve Türkiye’den toplanan acil yardımlar bölgeye ulaştırılmaya çalışılsa da yaşanan olayın trajikliği karşısında maalesef yetersiz kalıyoruz.

Bu amaçla Müstesna Records (TR) ve Dance From Planet Earth (Ransom Note) (UK) işbirliğiyle bir yardım kampanyası düzenlemeye karar verdik. Kampanyanın ilk bölümü 1 Mart Çarşamba günü Bandcamp üzerinden yayınlanacak.

Bu yardım kampanyası için 48 lokal ve global organizatör, prodüktör ve sanatçı işbirliği içinde olsak da tüm dinleyiciler ve gece hayatı takipçileriyle birlikte sayımızın bundan çok daha fazla olduğunu biliyoruz.

Kimimiz aynı coğrafyada kimimiz binlerce kilometre uzakta da yaşasak müzikle bir araya gelen herkesin, yaşadıkları mutlu anlarla birlikte trajedilerinin de ortak olduğunu düşünüyoruz. Bu dev ailenin bir parçası olduğuna inanan herkesi yardımlaşmaya bekliyoruz.

Daha güzel günlerde görüşmek üzere…

Kampanyadan elde edilen gelir Türkiye’de Bir Kira Bir Yuva, Suriye’de ise Molham Team organizasyonuna aktarılacak.

 

VOL. 1 (A-H) ARTISTS / SANATÇILAR

Age Reform
AHEADACHEADAY
Ahu
Alessandro Adriani
AnnavsJune
Basicdisarm
Bawrut
BSS
C.A.R.
Çaline with C
Chez de Milo
Curses
Dasenfekt
Dollkraut
Duncan Gray
Emre Can Swim
Eva Geist
Fluctuosa
Flug 8
Fosil
Gilb’R
Granul
Günce Acı
Hardway Bros
Human Space Machine

VOL. 2 (J-Z)

Jasmín
JD Twitch
Jing Lekker
Jtamul
Katerina
Khidja
Kiara Scuro
Konduku
Mary Lake
Mayo
Nene H
Nesa Azadikhah
Odopt
Phaser Boys
PRZ
Que Sakamoto+NT
Reda Saiarh
Salih Topuz
Semi
Spekki Webu & Loek Frey
UASE
Una E11EVEN
Zillas On Acid

Compiled by Müstesna Records & Dance Music From Planet Earth (Ransom Note)
Cover Art by Berk Çakmakçı
Mastered by Salih Topuz except;
Ahu – Same Sky mixed & mastered by Harun İyicil
Granul – Remark mastered by Pleasuremodel
Günce Acı – Villanelle mastered by k-effect
Konduku – Ince mastered by Oberman
Una E11EVEN – Desert Duality mastered by Una Karabegovic
Turkish Text by Yiğit Karaahmet
Translation by Lal Avgen